Imam Jagne förlänger sitt kontrakt med Mjällby AIF

,

Den 20-årige mittfältaren Imam Jagne stannar i Mjällby AIF. Han har signerat ett nytt flerårskontrakt som sträcker sig till och med 2027.

Jagne blev klar för Mjällby AIF vintern 2022 efter att han bröt sitt kontrakt med Premier League-klubben Everton, där han tillhörde klubbens akademi. Han har också ett förflutet i BK Häckens akademi där han som 16-åring blev klubbens yngste allsvenska debutant.

Jagne har än så länge spelat 16 tävlingsmatcher för Mjällby AIF och gjort ett mål.

  • Imam är en spelare vi tror på jättemycket både i nutid och i framtiden. Därmed har vi förlängt hans avtal till 2027. Imam har ett enormt driv att utvecklas varje dag, och kan bli hur bra som helst. Han har visat att han kan prestera på allsvensk nivå, och vi hoppas på det stora genombrottet denna säsongen. Kommenterar sportchef Hasse Larsson