Välkomna till Mjällby AIF föreningskväll 18 januari

,

Mjällby AIF bjuder in till en kväll på Bokelundskolans aula 18.00-20.00 (Insläpp 17.40) för att delge relevant och efterfrågad information om föreningen. Du har i formuläret nedan möjlighet att påverka innehållet genom att skriva vad du har för frågor eller funderingar som du önskar behandlas under kvällen:

Under kvällen kommer följande punkter bland annat behandlas:

 • Hur är föreningens status idag?
  Bland annat hur stabil är vår förening idag, hur används transferpengar och vad har föreningen för målsättning framåt.
 • Vad har Mjällby AIF för utmaningar framåt?
  Både ekonomiskt, men sportsligt för att nå de mål som presenteras. 
 • Vad är Mjällby AIF:s ställningstagande till att göra en satsning på flick- och damfotboll?
 • Vad är Mjällby AIF:s ställningstagande kring de ordningsstörningar som ökat i Allsvenskan 2023?
 • Hur ser Mjällby AIF:s nya strategi ut kring Akademin 2024-2025 och framåt.
  Med målsättning att bevara vår breddverksamhet och samtidigt öka möjligheten att ta fram fler elitspelare. 
 • Hur ser Mjällby AIF:s nya strategi ut kring nätverk och sponsorintäkter?
  Med syfte att fortsätta vara Allsvenskans mest prisvärda nätverk som skall passa alla, men samtidigt nödvändigt öka våra sponsorintäkter. 

Mjällby AIF välkomnar samtliga medlemmar, supportrar, sponsorer , ideella eldsjälar och övriga personer kring vår förening. Det kommer bjudas på kaffe och kaka. Begränsat antal platser så anmälning krävs genom formuläret nedan.

Föreningen anser det vara ett väldigt viktigt att alla intressenter har möjlighet att medverka, därför kommer det inte bedrivas någon lagträning på Strandvallen denna kväll för ungdom- och akademilag.

På plats för föreningens räkning kommer vara bland andra ordförande Magnus Emeus, klubbchef Jacob Lennartsson, Akademichef Patrik Rosengren, utvecklingsansvarig Herman Ottosson, affärsansvarig Daniel Hjalmarsson, representanter från styrelse och representanter från A-lag (spelare och ledare).

ANMÄL DIG TILL KVÄLLEN VIA LÄNKEN HÄR