Mjällby AIF meddelar organisationsförändring från 2026
Mjällby AIF kan med glädje meddela att såväl Anders Torstensson som Dr. Karl Marius Aksum är kvar i föreningens organisation 2026 och framåt. Anders är tilldelad rollen som teknisk chef medan Karl Marius Aksum är föreningens nya huvudtränare.
- Anders och Karl Marius har under de senaste åren varit två tongivande nyckelpersoner i Mjällby AIF:s organisation och en stor del av framgången. Föreningens ambition har varit att nå en långsiktig lösning för både Karl och Anders och samtidigt fylla de behov som finns runt Mjällby AIF för att hela tiden nå ständig förbättring som klubb, kommenterar föreningens klubbchef Jacob Lennartsson.
Anders Torstensson, som under de senaste tre åren varit huvudtränare, kommer från och med 2026 vara teknisk chef. Anders kommer i sin nya tjänst vara ansvarig för Mjällby AIF:s strategiska arbete och de dokument som skall forma föreningen. Anders kommer också i sin roll ansvara för en omvärldsanalys och hitta influenser att sätta i MAIF:s kontext, både nationellt och internationellt.
Anders tillträder sin nya tjänst i januari 2026.
- Att få vara med på den resa som Mjällby AIF gjort de senaste åren har varit en av de största upplevelserna i mitt liv. Vi vann Allsvenskan och satte dessutom poängrekord. Självklart fanns det en stark vilja att fortsätta bygga vidare och ta nästa steg mot Europakval. Samtidigt vet jag vilket hårt arbete som krävs, och det är få förunnat att få lämna över stafettpinnen när man står på toppen. Den möjligheten, i kombination med min nya tjänst som lockar mig mycket, låg till grund för mitt beslut. Jag är också övertygad om att Karl och hela staben kommer att fortsätta lyfta laget till nya höjder. Tack för allt, kommenterar Anders Torstensson.
- Med bakgrund av att föreningen växer i storlek och engagemang samtidigt som vi är beroende att hela tiden anpassa oss mot en omvärld för att hela tiden bli bättre och inte bli passerade så anser vi att behovet av rollen som teknisk chef finns redan 2026. Anders besitter de kvalitéer som vi anser rollen kräver och för oss en ”perfect match”. Samtidigt är det svårt att inte lyfta det enorma arbete som Anders gjort när han har lett Sveriges överlägset bästa tränarteam på ett ytterst imponerande vis, kommenterar Lennartsson.
Samtidigt står det klart att föreningens nuvarande assisterande tränare Karl Marius Aksum blir föreningens nya huvudtränare. Karl Marius anslöt till Mjällby AIF från Odd BK:s P19 och har under sina två säsonger i föreningen gjort stora och starka avtryck. Karl Marius har skrivit ett avtal med Mjällby AIF till och med säsongen 2028.
- Det är en stor ära för mig att få klubbens förtroende att bli Mjällby AIF:s nya huvudtränare. Under de två år jag har varit här har vi utvecklat något speciellt tillsammans, som kulminerade i årets otroliga ligaguld. Under den här tiden har jag blivit starkt bunden till människorna i och runt klubben, och till platsen Listerlandet. Jag vill tacka Jacob Lennartsson och Hans Larsson för att de ger mig möjligheten att utveckla laget ytterligare, och jag vill också tacka Anders Torstensson och Christoffer Augustsson för ett fantastiskt bra samarbete. Jag har lärt mig extremt mycket av båda två, något jag ska försöka ta med mig vidare. Till alla MAIF:are, ni har varit helt fantastiska sedan jag kom hit, och jag kommer att göra allt jag kan för att ni ska kunna fortsätta fira mycket under de kommande åren, kommenterar Dr. Karl Marius Aksum.
- Karl Marius har varit en väldigt viktig del i teamet och en person vi väldigt gärna ser långsiktigt hjälpa Mjällby AIF att sportsligt fortsätta utvecklas. Han har under sina två år i föreningen visat en stor fotbollskompetens och ett driv att både utveckla sig själv, och sin omgivning. Vi ser det som en bra timing att nå en successionsordning i ledarteamet och låta Karl Marius, tillsammans med ett kompetent kvarvarande team, ta över stafettpinnen från Anders, avslutar Jacob Lennartsson.



