Ludvig Tidstrand förlänger med Mjällby AIF!
Mjällby AIF är glada över att meddela att Ludvig Tidstrand har förlängt sitt avtal med föreningen med ytterligare tre år.
Ludvig kom till Mjällby AIF:s akademi som femtonåring vintern 2020, med Sölvesborgs GIF som moderklubb. Sedan dess har han tagit stora steg i sin utveckling och etablerat sig i A-truppen. Det nya avtalet sträcker sig till och med säsongen 2028.
Hittills har den 20-årige försvararen stått för 1 mål och 1 assist på 19 tävlingsmatcher för Blekinges stolthet, och har under året visat prov på hög klass och stark utveckling.
Kommentar sportchef Hasse Larsson:
- Ludde har gått den långa vägen i MAIF och sakta men säkert jobbat sig upp i A-truppen, där han under året har visat hög klass. Vi är övertygade om att han under 2026 kommer ta ännu större steg och närma sig en ordinarie plats i den tuffa konkurrensen. Att vi har lyckats förlänga med Ludde känns riktigt bra.
Kommentar Ludvig Tidstrand:
- Jag är väldigt glad och stolt över att få fortsätta vara en del av Mjällby AIF i tre säsonger till. Det känns både inspirerande och motiverande att fortsätta utvecklas i den här miljön.



